Munkában a macskamentõk 1
2005.11.18. 14:22
Munkában a macskamentők 1
Az emberek többségének elfacsarodik a szíve, ha sorsára hagyott, lesoványodott, vagy sérült macskát, kutyát lát. Addig azonban kevesen jutnak el, hogy valamit tegyenek is ezekért az állatokért. A kisebbséghez tartozik Molnár Kata tanár, aki "másodállásban" macskamentõ.
- A gyakorlatban mit jelent a macskamentés? - Szólnak, hogy egy cicát el akarnak altatni, vagy veszélyben van, vagy csak találták, de megtartani nem tudják. Ha épp van szabad helyem, azt mondom, hozzák ide, ha nincs, akkor körbetelefonálok, hogy ki tud segíteni. Ahogy hozzám kerül a cica, beindul a gépezet: féreghajtás, bolhátlanítás, ha sérült, kiszáradt a cica, orvosi beavatkozás, majd egy-két hét megfigyelés, hogy nincs-e lappangó baja, aztán pedig örökbefogadó keresése nagy erõkkel. Ha a cica félvad, akkor bonyolultabb a helyzet: be kell csapdázni. Viszünk egy nagy ketrecet, aminek csapóajtaja van, ennivalót teszünk bele, és amikor a cica bemegy, becsukjuk. Aztán hazavisszük, ha már ivarérett a cica, akkor ivartalanítani is kell örökbe adás elõtt (8-12ezer Ft...), hogy ne szaporítsuk a kóbor cicák számát. Miután felépült, lehet gazdit keresni. A kölyköket nem ivartalanítjuk, és õket könnyebb örökbe adni is, hisz mindenki kiscicát akar. Pedig egy idõs embernek, vagy kisgyerek mellé sokkal jobb egy már kifejlett cica, amelyik nem ugrál a bútoron, nem karmol játékból, stb.
- Mióta foglalkozol gazdátlan cicák mentésével? - Gyerekkorom óta, de komolyabban négy éve. Elõtte csak haza-hazacipeltem állatkákat.
- Hány cicát sikerült eddig megmentened? - A "hivatalosan" örökbeadottakról listát vezetek, õk negyvenegyen vannak. Az ismerõsök által befogadottakkal együtt legalább ötven cicát tudtam eddig elhelyezni. Ebben nincsenek benne azok, amelyeket ivartalanítás után visszaengedtünk a területre, mert vadak és alkalmatlanok örökbeadásra. Másrészt ha az adott területrõl minden cicát eltávolítanánk (gyárudvar, kórházudvar), akkor oda újak költöznének. Így viszont ezek a cicák, immár szaporodás nélkül, õrzik a helyüket.
- Melyik menhellyel állsz kapcsolatban? - Konkrétan egyikkel sem, ismerõsökön keresztül szoktam felvenni a kapcsolatot egy-egy menhellyel, ha szükséges. Kifejezetten cicamenhely csak egy van, Dabason. Mi akartunk csinálni, az alapítvány el is készült, pályáztunk rengeteg helyre, de egyelõre nincs elég pénzünk ahhoz, hogy megalkossuk álmaink cicakuckóját. Jelenleg elsõsorban menhely nélkül oldjuk meg a cicák elhelyezését, hiszen az összes hazai menhely túlterhelt. Hozzávetõlegesen egymillió kóbor állat van ma Magyarországon...
- Szabadidõdbõl mennyit áldozol a cicák segítésére? - Ez teljesen ad hoc jellegû. Ha nálam lakik a cica, akkor naponta legalább egy-két órát foglalkozom vele. Ellátom és dédelgetem, hogy szokja az embert, szelídüljön. Egyébként pedig plakátokat készítek a gazdira váró állatokról, leveleket írok a hirdetõknek (www.zoldmagazin.com), hogy elkelt-e már a kisállat, hirdetésfrissítést küldök a Hölgyvilág Terasznak, járok az egyik állatpatikába, mert segítséget ajánlottak fel sérült zacskójú tápok, gyógyszerek formájában, orvoshoz viszem a cicákat, stb.
- Milyen támogatást kaptok az államtól, önkormányzatoktól? - Semmilyent.
- Milyen segítségre lenne szükségetek? - Elsõsorban ideiglenes befogadókat keresünk, akik gondját tudják viselni a cicáknak, amíg állandó gazdára nem lelnek. Tápra, alomra is mindig szükség van. Bárki segítségét szívesen vesszük, aki kocsival rendelkezik, és hajlandó a cicát orvoshoz szállítani, vagy érte menni a "lelõhelyre". Nem minden macskamentõnek van autója, például nekem sincs. Pénzt nem kérünk a cicákért, mert nem kereskedni akarunk velük, hanem gazdát találni számukra. Így viszont a cicamentõ tevékenység komoly anyagi megterheléssel jár. Sajnos én is jóval kevesebb cicán tudok segíteni, mint amennyin szeretnék. Nagy segítség, ha valaki vitamint, tápot tud adni ajándékba az ideiglenes befogadónak. Annak is örülnénk, ha a gazdikeresésben minél többen részt vennének.
Ha kedvet érzel, hogy magadhoz vegyél egy gazdátlan jószágot, a Hölgyvilág Terasz Gazdikereső-jének segítségével, vagy a www.fogadjbe.hu weboldalon kiválaszthatod kedvencedet.
(folytatjuk)
|